MEVSİMLERLE MENSTRUASYON

ERG. HALİDE ÇALHAN

Adet döngümüz sonsuz bir döngüdür. Döngünüzün her evresinin kendine ait önemli bir işlevi vardır, hepsinde farklı bir hormonal durum kontrolü ele alır. Döngünün her aşamasını farklı bir mevsim gibi düşünebiliriz. Şimdi biraz bunlara bakalım;

KIŞ = MENSTRUASYON: Hormon seviyemiz düşük. Sistem sıfırlanır, döllenme yoksa döngü sonunda progesteron seviyesi düşer ve endometriyum adet kanaması şeklinde vücudumuzdan ayrılır. Bu evrede, kışın doğada da olduğu gibi içimize kapanmak ve dinlenmek isteriz. Geçişi hissediyoruz ama bu arada bedenimiz de doğa gibi yeniden bir şeye hazırlanıyor. Bu yüzden sakinliği tercih etmemiz çok normaldir.

BAHAR = FOLLİKÜLER FAZ: Adetin sonunda östrojen seviyelerimiz yükselmeye başlar. Yumurtalarımız yumurtalıklarımızda büyümeye başlar ve enerji seviyelerimizin hızla arttığını hissederiz. İlkbaharda doğanın uyanması gibi açılırız, sosyal hayattan zevk alırız, daha yaratıcı ve üretken oluruz. Bu aşama değişkendir, örneğin bir hastalık araya girerse biraz gecikebilir.

YAZ = OVULASYON: Bu en kısa aşamadır. Östrojen seviyeleri zirve yapar. Serviks ıslak mukus üretir. Cilt daha parlaktır, libidonun da yükselmesiyle orgazmın en yoğun yaşandığı evredir. Kazanan, olgunlaşmış yumurta folikülden salınır ve birkaç saat için döllenebilir durumdadır.

SONBAHAR = LUTEAL FAZ: Döngünün sabit aşamasıdır, yumurtlamadan menstrüasyona kadar sürer. Bu, progesteron hormonunun vücudumuzda göründüğü zamandır. Vücut ısımız yükselir. Vücudumuz hamilelik için hazırlanıyor. Döllenme olmazsa progesteron seviyeleri düşmeye başlar ve bu noktada PMS tüm “hoş” semptomlarıyla ortaya çıkar. Sonbaharda doğanın da olduğu gibi sakin ve düzenli yaşadığımız bir zamandır. Kışa hazırlanırız çünkü döngü yeniden başlıyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: