PELVİK TABAN (KEGEL) EGZERSİZLERİ

ERG. HALİDE ÇALHAN

Kegel egzersizler genellikle pubokoksigeal kaslar ya da kısa haliyle PC kasları olarak geçen vajinal kasları güçlendirir. Bu kasları güçlendirmek aşağıdakiler dahil pek çok amaca hizmet eder:

  • Doğumdan sonra vajinal kasları yeniden forma sokmak
  • İdrar tutabilmeyi sürdürmek
  • Servikal sıvıyı vajinadan aşağı itmek
  • Cinsel zevki artırmak

PC Kasları Nasıl Tespit Edilir

Tuvalete oturun ve bacaklarınızı kıpırdatmadan idrar akışını bir durdurup bir başlatın. PC kasları idrar akışını durdurup başlatan kaslardır. Ancak idrar yaparken kegel egzersizlerini tavsiye etmiyoruz çünkü mesanede idrar kalabilir ve bu da idrar yolu enfeksiyonuna sebep olabilir. Kegel egzersizlerinin boş mesane ile yapılması önerilir.

Egzersizler

Çizelge tutmayı öğrenmeye yeni başladığınızda, vajinal kaslarınızı güçlendirmeye alışmak için kegel egzersizlerini önceden belirlenmiş zamanlarda yapmayı tercih edin. Çok geçmeden gün içinde farkına bile varmadan uygulamaya başladığınız bir alışkanlık haline geldiğini göreceksiniz. 

Yavaş Kegel Egzersizleri

İdrar akışını durduracakmış gibi PC kaslarınızı kasın. Yavaşça üçe kadar sayarken kasılı tuttuktan sonra gevşeyip birkaç kez bunu tekrar edebilirsiniz.

Hızlı Kegel Egzersizleri

PC kaslarını yapabildiğiniz kadar hızlı olarak sıkıp gevşetin. Tekrarlayın.

Kegel Egzersizleri Ne Zaman Yapılır

Kegel egzersizlerini günlük aktiviteleriniz sırasında dilediğiniz zaman uygulayabilirsiniz.

Kegel Egzersizlerine Başladığınızda Başlangıçta Deneyimleyebilecekleriniz

Kegel uygulamaya başladığınızda muhtemelen kaslarınızı yavaş yapılan egzersizlerde kasılı tutamadığınızı, hızlı yapılan egzersizlerde de istediğiniz kadar hızlı yapamadığınızı fark edeceksiniz. Büyük ihtimalle daha önce bu kasları bu kadar çok kullanmadınız. Birkaç saniye ara verip daha sonra tekrar başlayın. Bir iki hafta içinde bu kaslarınızı iyi kontrol edebildiğinizi fark edeceksiniz. 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: