DOĞURGANLIK BİLİNCİ: BİLİNMESİ GEREKENLER

ERG. HALİDE ÇALHAN

Her adet döngüsünde kadın bedeni olası bir hamileliğe hazırlanır ve bu da hamile kalmak istemeyenler için epey bir sıkıntı yaratır. Adet döngüsünün 28 gün olması gerektiğini ve ovulasyonun da genelde 14.günde gerçekleştiğini çok duymuşsunuzdur, ancak bu bilgi sadece istatistiğe dayanır ve gerçekte kadın bedeninin istatistiğe göre çalışmadığını biliyoruz. Aslında kadın her adet döngüsünde ovulasyon civarında sadece bir kaç gün süreyle doğurgandır. Peki biz ovulasyon tarihini nasıl bilebiliriz?

Bu doğurganlık zamanını güvenilir biçimde belirlemenin pratik olan tek yolu, kadının sabah uyandığındaki vücut ısısını ve servikal sıvısının yapısını gözlemlemektir. İsteğe bağlı olarak servikal pozisyon da gözlemlenebilir. Doğurganlık belirtilerinin çizelgesini tutan kadın, hangi günde hamile kalabilir olup olmadığını söyleyebilir. Yumurtlamanın asıl gerçekleştiği gün bir adet döneminden diğerine değişiklik gösterebildiği için yumurtlama civarındaki bu birkaç günün bilinmesi önemlidir ve Doğurganlık Bilinci Yönteminini (DBY) değeri de burada yatar. 

Ne sıklıkta aniden bir sancı hissettiniz, alakasız zamanlarda lekelenme gördünüz ya da memenizde panik olmanıza sebep olan bir kitle fark ettiniz? Tüm bu deneyimler kafa karıştırıcı gibi görünse de döngünüzdeki uygun zamanda yaşandıklarında normal olgular olabilirler. Çizelge tutmanın faydaları bir çok kadının ne zaman hamile kalıp kalamayacağının bilmenin çok daha ötesine uzanır. Doğurganlık belirtilerinizi gözlemleyerek tespit edilebilecek pek çok jinekolojik durum söz konusudur. Çizelge tutan kadınlar kendileri için neyin normal olduğunun o kadar farkındadırlar ki ortalama semptomlar yerine, kendilerine özgü semptomlara dayanarak doktorlarına düzensizlikleri belirlemede yardımcı olabilirler. Daha kolay teşhis edilebilecek jinekolojik problemlere şu örnekler verilebilir:

-düzensiz ya da beklenmedik kanamalar

-vajinal enfeksiyonlar

-idrar yolu enfeksiyonları

-servikal anomaliler

-meme kitleleri

-yanlış hesaplanmış gebe kalma tarihi

Doğurganlık bilinci tabii ki bütün kadınlar için en iyi doğum kontrol seçeneği değildir. AIDS ve diğer cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar göz önünde bulundurulduğunda, DBY sadece bu yöntemi doğru şekilde uygulayabilecek olgunluk ve disipline sahip tek eşli çiftlere önerilir.

Doğurganlık Bilinci Yöntemi, diğer pek çok yöntemden farklı olarak erkeklere doğum kontrolünde aktif olarak rol alma fırsatını da tanımaktadır. Bu yöntemi uygulayan pek çok çift DBY’nin ilişkilerini güçlendirdiğini söyler.

Bu yöntem doğum kontrol amacıyla kullanılmasa da kadınların kendi vücudunu tanıması adına temel ilkelerinin öğrenilmesi ve çizelge tutma alışkanlığının kazanılması önemlidir.

Yöntemle ilgili ilerleyen zamanlarda daha detaylı bilgileri sizlerle paylaşacağım.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: