SÜRDÜRÜLEBİLİR MENSTRÜASYON

ERG. HALİDE ÇALHAN

Sürdürülebilirlikten bahsediyorsak, bir kadın olarak kesinlikle gözden geçirmemiz gereken şeylerden biri, kullandığımız adet araçlarıdır. Sürdürülebilirlik yolunda herhangi bir değişiklik bizim için zor olsa da, hangi yöntemin bizim için en iyi sonucu verdiğini çevremiz ve kendi sağlığımız için yavaş yavaş bulmamız gerekir. Şimdi, işinizi çok daha kolay hale getirecek bu seçenekleri gözden geçirelim.

Bir kadın, döngü başına ortalama 20 tampon veya ped kullanır. Bu, yılda 240 parçadır ancak kabaca 40 yıl olan üreme dönemi için toplam 9,600 parça demektir. Bu durumda, tek bir kadından bahsetmiş oluyoruz ki birçok kadının iki adet arasında da kullandığı günlük pedleri de unutmamalıyız.

Ülkemizde 15-49 yaş grubunda bulunan kadın nüfusu 19,097,000’dir. TÜİK’in 2020 Şubat ayında yaptığı açıklamaya göre Türkiye nüfusunun 49,8’ini kadınlar oluşturuyor. Tabii bu oran üreme çağındaki kadınlarının tamamını kapsamıyor ancak oldukça yüksek bir oran olmasından dolayı, tek kullanımlık adet araçlarından sürdürülebilir bir alternatife geçmenin önemini göstermektedir.

Tanımadığımız, bilmediğimiz yöntemlere güvenle yaklaşamamamız çok doğaldır. Her kadının menstruasyonu ayrı ve kişiye özeldir. Genellikle çok güçlü sancıya yol açabilen, günlük yaşamın kısıtlanmasına sebep olan endometriozis gibi ilgili kadın hastalıkları, tamamen ağrısız bir döngüden çok daha farklı bir deneyim olabilir. Kanamanın yoğunluğundan, kadın üreme organlarının şeklinden ve yaşam koşullarının etkisinden burda bahsetmiyoruz bile..  

Konunun kişiselliği nedeniyle hiçbir kadından yalnızca sürdürülebilirlik adına kendisi için rahatsız edici olan ya da hoş olmayan bir şeyi kendisine zorlaması beklenemez. Yine de iyi haber şu ki, bugün piyasadaki sürdürülebilir, uzun vadeli alternatifleri deneyince onları sevmeniz ve alışmanız çok kolay olacaktır. 

Bu adımı atmış kadınların çoğu, adet günlerinin onlar için daha rahat, daha güvenli ve daha sakin hale geldiği için asla eski yöntemlere geri dönmeyeceklerini iddia ediyor.

Menstrüel yoksulluk konusundan da bahsetmezsek olmaz, çünkü dünyada pek çok kadın menstrüel hijyen ürünlerine erişemiyor. Kadın haklarına dair konuşulan gündemlerde ise menstrüel yoksulluk ne yazık ki hep arka planda. Bu durum genellikle gerekli bilgi ve hijyen eksikliğinin yanı sıra kaygıya, özgüven eksikliğine ve dışlanma duygularına yol açmaktadır.

‘’Menstrüel yoksulluk; toplumsal cinsiyet eşitliği, tabular ve üreme hakları meselesinin tam da kesişiminde. Sağlık hakkı ve kadınların öz saygınlığını ilgilendiren bir konu ve çözümlenmesi gerek” – We Need To Talk ( İlayda Eskitaşçıoğlu ve Bahar Aldanmaz)

Tek kullanımlık menstrüel araçların çoğu plastiktir ve yalnızca çevreye değil sağlığımıza da zararlı olabilecek kimyasal bileşenleri içermektedir.  Araştırmacılara göre, bazı pedlerde plastik miktarı yüzde 90’a kadar çıkıyor ki bu, tam 4 adet plastik torbaya denk geliyor. Bir kadın yaşamı boyunca bu gibi ürünlerden ortalama 10 binden fazla kullanıp atıyor. Tamponlar daha çok suni ipek ve pamuktan yapılsa da, içeriğinde polyester maddeler de var. Birçoğu plastik aplikatör de içeriyor.

Sürdürülebilir alternatiflere geçiş ilk başta daha büyük bir yatırım gibi görünse de tek kullanımlık araçlara yapacağımız harcamaları düşünücek olursak uzun vadede çok daha uygun bir çözümdür. 

Ped kullanmak isterseniz…

Yıkanabilir pedleri deneyin! OEKO-TEX (Tekstil Ekolojisi Alanında Uluslararası Araştırma ve Test Birliği’) kriterlerinden geçmiş olmasına ve % 100 pamuklu ve nefes alabilir olanı seçmeniz önemlidir. 

Bir diğer alternatif ise regl külotlarıdır. Bu külotlar kanamanın yoğunluğuna bağlı olarak tüm gün giyilebilir, ancak yaklaşık 1.5-2.5 normal tampon miktarını emebilir. Doğru bedeni seçerseniz hareket etmez, böylece başka bir araç kullanmadan içiniz rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. 

Regl külotları, çok iyi emici etkiye sahip, ayrıca rahat, nefes alabilen ve ayrıca sağlığınız için güvenli olan inovatif malzemelerden yapılmaktadır. Diğer iç çamaşırlarınızla birlikte 40 derecede yıkayabilirsiniz, bunun öncesinde ön yıkama veya soğuk suyla durulama yapılabilir ancak yumuşatıcı kullanmamak önemlidir. 

/var/folders/ss/grdm7n856k3b5q3sh9l2j5f40000gn/T/com.microsoft.Word/WebArchiveCopyPasteTempFiles/b5f334c5-c3e4-44fa-aad0-4e1a9b87df69
Photo by cottonbro on Pexels.com

Uzun senelerdir tampona alıştıysanız ya da yeni bir yöntem denemeye hazırsanız…

Menstrual kaplar tam size göre! %100 tıbbi silikondan yapılmış, kendi başına da kullanılabilen, ancak tercihe göre yıkanabilir ped ile birlikte kullanılabilir. Vajinaya yerleştirilen bu kap, adet kanını vajinal duvardaki nemi gidermeyecek şekilde toplar, böylece vajinal kuruluk gelişmez. 

Doğru bedeni seçerseniz kesinlikle rahat ve güvenlidir, 8 saate kadar içeride bırakabilirsiniz. Menstruel kapların ömrü yaklaşık 10 yıldır, bu sadece sürdürülebilirlik açısından değil, aynı zamanda tek kullanımlık alternatiflere kıyasla finansal olarak da çok daha iyidir. 

Bu kapların en büyük avantajı, bir tane almanızın yeterli olması, çünkü çok hızlı temizlenir ve dezenfekte edilir, böylece adetiniz boyunca sürekli kullanabilirsiniz. Hijyen açısından adet döneminizden önce ve sonra kaynar suda 5dk bekletmeniz yeterli olacaktır. 

Elbette, kadın sağlığı ve fizyolojik etkileri açısından alternatif, çevreye duyarlı menstrüel araçların faydaları hakkında söylenecek çok şey var ama en önemlisi sağlığımıza, çevremize ve ekonomik olarak da bizim için en doğru çözümü bulmaktır. Uzun vadede, yatırdığımız tüm enerjimiz, her üçü için de karşılığını verecektir.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: